VR teknolojisi ile çekilen kısa film “Pearl” Oscar’a aday gösterildi.

Google’ın Spotlight Stories serisinin en iyisi olarak anılan Pearl, yayınlanmasından aylar sonra Oscar kısa film kategorisinde en iyi film adayı oldu.

Geçen yıl Emmy ödülü alan Oculus Story Stüdyo’nun Henry’sinden sonra VR uyumlu ilk film Oscar’a adım atmış oldu. Bu VR teknolojisi ile çekilen ilk film ancak son olmayacak.

Pearl, 2014’de kısa film dalında Akademi Ödülü kazanan Patrick Osborne tarafından yönetildi. Bir babanın kızıyla olan ilişkisini anlatan film, ikisinin birlikte bulunduğu bir arabanın yolcu koltuğu perspektifiyle çekildi. Gelecek yıl tiyatro versiyonun da piyasaya çıkacağı söyleniyor.

VR popülaritesi arttıkça film yapımcıları, teknolojiyi anlatımlarında nasıl kullanacakları ile uğraşıyorlar. VR, izleyicinin kendi açısını seçmesine izin verir; aslında bu, hikayeyi nasıl göstereceğini kendi seçen bir yönetmenin yaptığının karşısında bir kavramdır. VR ile artık izleyici bu kararı veriyor.

Oscar ödül töreni 26 Şubat 2017’de yapılacak. Acaba VR, Oscar sınavını geçip, ilk büyük Akademi Ödülüne layık olabilecek mi? Bunu önümüzdeki ay öğreneceğiz.

Şimdi Proje Başlat