2017 bitmeden sizi VR’la tanıştıralım!

2017’yi geride bıraktığımız şu günlerde hafızalarda kalan VR nedir, ne işe yarar gibi soruları cevaplayalım, sizi VR’la tanıştırmadan 2018’e girmeyelim istedik.

‘İçlerinde New York Times, Wayfair, GoPro gibi isimlerin bulunduğu 28 şirket, 2016 yılının ilk çeyreğinde sanal gerçeklik alanını iş planına dahil ettiğini açıkladı.’

‘International Data Corporation (IDC) yeni raporuna göre Küresel Altı Aylık Artırılmış ve Sanal Gerçeklik Harcamaları 2017 pazar hacmi 13,9 milyarı bulacak. gibi birçok haber okumuştuk 2017’nin başlarında.

Şimdilerde ise IDC’ye göre küresel anlamda sanal gerçeklik içeriği 2020 yılına kadar yüzde 128 oranında büyüme gerçekleştirecek, 2015-2020 arasındaki 5 yıllık bileşik büyüme oranı da yüzde 198’i bulacak ve 2020 yılında 143,3 milyar dolarlık bir pazardan bahsediyor olacağız.gibi haberler görüyoruz.

Peki tüm dünyada hızlı bir şekilde yatırım alanına dönüşen bu sanal gerçeklik nedir, ne zaman ortaya çıkmıştır ve ne işe yarar?

İngilizce’de “Virtual Reality” nin kısaltması olan “VR” ile bilinen sanal gerçeklik, gerçek hayattaki ortamların bilgisayarlar aracılığı ile taklit edilmesidir. İlk olarak 1962’de karşımıza çıkmış olup yıllara göre gelişimi şu şekildedir:

1962 Dünyada ilk defa ‘Sensoroma’ adındaki makine hayata geçti. Ancak ne yazık ki geliştirilen ürün, yeterli finansal destek bulamaması sebebiyle rafa kalktı.

1968 Sanal gerçeklik alanında günümüzde kullanılan başlıkların ilk örneği geliştirildi. Ağırlığı sebebiyle tavandan sarkıtılarak kullanıldı. Şu an kullanılan sanal gerçeklik gözlüklerinin ilk ilham kaynağı oldu.

1995 Bu yılda piyasaya sürülen ‘Virtual Boy’ dünyanın ilk 3D görüntü sağlayabilen taşınabilir oyun konsolu olarak, bugünkü giyilebilir teknoloji ürünlerinin artmasına, sanal gerçeklik teknolojilerinin gelişmesine yardımcı oldu.

Önceki yıllara göre donanım maliyetlerinin daha düşük olması ve sanal gerçeklik gözlüklerinin daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmesi sanal gerçeklik teknolojilerinin gelişmesini sağladı. Şimdilerde ise, dünyanın birçok ülkesinde sanal gerçeklik teknolojilerine milyarlar değerinde yatırım yapılıyor.

Peki bu pazardaki en büyük oyuncular kim?

Oculus:  Palmer Luckey tarafından kurulan firma, Facebook Kurucusu Mark Zuckerberg’in ilgisini çekti ve 2 Milyar Dolar gibi bir değer ile satın alındı. Oculus Rift de Oculus VR tarafından üretilmiş bir sanal gerçeklik gözlüğüdür.

Sony: Sony geliştirilme aşamasında ismine Project Morpheus verdiği gözlüğün ürün adını Playstation VR olarak değiştirdi. Playstation Vr, playstation oyun konsolu için geliştirilmiş bir sanal gerçeklik gözlüğüdür ve playstation 4 uyumludur.

HTC Vive: HTC firmasının, Valve firmasının bir kolu SteamVR firması ile ortak geliştirdiği bilgisayar ihtiyacı duyan bir sanal gerçeklik gözlüğüdür.

Sanal gerçeklikte esas amaçlanan nokta, sanal gerçeklik kaskını taktığımızda kaskta (yada gözlükte) bulunan ortama adapte olup gerçekte bulunduğumuz ortamı unutmaktır. Sanal gerçeklik ile hissedilen her şey bilgisayar tarafından yaratılmış üç boyutlu dünyadır. Yapay olarak oluşturulan ortamda kullanıcı gerçek dünyanın devre dışı kaldığına ikna olur.

Sanal gerçeklik sektörel anlamda sadece gözlükler ile sınırlı değil, aynı zamanda yön, hareket, koku gibi duyularımızı da uygulamaların içerisine dahil edebilen donanımların geliştirilmesini sağladı.  2018’de VR teknolojisinin daha fazla alanda hayatımıza gireceğini tahmin ediyor ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Şimdi Proje Başlat