Sanal Gerçeklik Eğitimleri İle Fark Yaratın

Sanal Gerçeklik Eğitimleri ile Fark Yaratın

Sanal gerçeklik teknolojisi, insanları yaşadığı fiziksel alandan uzaklaştırıp hayallerine bir adım daha yaklaştırırken birçok sektörde de yaratıcı çalışmalar sürdürmeye devam ediyor. Türkiye’de şu anda 30’da fazla inovatif firma, yeni nesil oyunlaştırma yöntemleri ile 200.000’den fazla çalışanını eğitimin eğlenceli hali ile geliştirerek motive ediyor. Modern İnnova olarak, Jim Catcart’ın Olmak istediğin insan, yapmak üzere olduğun şeyleri nasıl yapardı?” sözünden ilham alarak geliştirdiğimiz sanal gerçeklik eğitimleri ile markalara ilgi alanlarına özel efektif VR eğitimleri veriyoruz.

Sanal gerçeklik uygulamaları, video alanında daha çok ön plana çıksa da alanı oldukça geniş ve geliştirilebilir bir teknolojidir. Yaratıcılık ile beslenen bu teknoloji, sağlıktan sanayiye birçok alanda hayatımızı kolaylaştırıyor. Birçok tedavi yönteminde kullanılarak başarılı sonuçlar elde eden sanal gerçeklik eğitimleri, son zamanlarda oldukça yaygınlaştı. Biz de sağlık sektöründe işe yeni başlayan ilaç mümessillerinin eğitim ve oryantasyon süreçlerini VR ile gerçekleştirmelerini sağlıyoruz. Böylece, doktor ve mümessiller daha kısa sürede daha ve efektif sonuçlar alabiliyor. Sağlık alanında yine, insanların korkularını kontrol etmelerine yardımcı olarak simülasyon eğitimleri gerçekleştiriyoruz. Bu eğitimler ile fobisi olan insanların algısında gerçeklik yaratarak korkuları ile yüzleşmesini sağlıyoruz. Örneğin, örümcek fobisi olan kişilere uyguladığımız simülasyon eğitimi ile çevresinde yavaşça çoğalan örümcekler, kişinin üzerine gelmeye başladıkça kişi, korkularıyla mücadele etmeyi öğreniyor. Tehlikeye maruz kalmadan yaratılan sanal gerçeklik ortamında insanların korkularıyla yüzleşmesinin yanında yapılan tedavi sonuçlarına göre yeni teknikler geliştirilmesi ve hastaların bu bağlamda en az tehlikeyle tedavi edilmesi amaçlanır.

Hayatın her alanında kullanılan sanal gerçeklik uygulamaları, doğal afetlerin tehlikeli durumlarından kurtulmak için de eğitimler içeriyor. Deprem simülasyonu eğitimimizle kişi VR gözlüğü ile depremin yaşandığı bir binaya giriyor. Deprem esnasında binadan çıkabilmek için öncelikle verilen komutları gerçekleştirmesi gerekiyor. Kişi, yalnızca başıyla hareket ederek komutları yerine getirmeye çalışıyor. Önce cenin pozisyonunu alan kişi daha sonrasında gaz maskesini takıyor; ardından binadan çıkmak için olası tehlikelerin önüne geçerek iş makinalarını kapatıyor ve çıkışa doğru koşarak depremden kurtuluyor. Yüksekte çalışanlar için de verilen eğitimlerde benzer teknikler kullanılarak önlem alınmasına yönelik motive edici eğitimler gerçekleştiriyoruz.

Sanal Gerçeklik Eğitiminin Avantajları

  • Materyal masraflarını en aza indirerek materyallerin deforme olarak bozulma durumlarını ortadan kaldırır. Ayrıca, yapılması maliyetli, zor veya tehlikeli olan birçok deneyi defalarca sanal gerçeklik uygulamasını kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.
  • Eğitimin süresini kısaltıp zamanı daha efektif kullanarak faydalı bir eğitim gerçekleştirmeyi sağlar.
  • Vizyon sahibi bir şirket olarak insanlara teknoloji üzerinden eğitim verme olanağı sağlar.
  • İnsanları oyunlaştırmalar ile görevlerine bağlar ve başarı duygusunu vererek performans ve isteklerini artırır.
  • Eğitim veren insan gücünü azaltarak üretimi artırabilme fırsatı yaratır.
  • Kolay data toplama ve kontrolünü sağlar.
  • Daha küçük yaştaki öğrenciler için onlara ağır gelebilecek konularda hazırlanan eğlenceli 360 derece animasyonlar ile etkileşimli öğrenmeyi eğlenceli hale getirir.

Katılımcıların %75’i oyunlaştırılmış eğitimleri daha eğlenceli, öğretici ve teşvik edici bularak sanal gerçeklik eğitimlerine daha bağlı yaklaşıyor. Katılımcıların %80’ioyun tekniği ile gerçekleştirilen eğitimlerin üretkenliği artıracağına inanıyor. Çalışanların %70’i işinden uzaklaşmış durumda ve katılımcıların %60’ından fazlası liderlik tabloları ve rekabetin artması ile motive oluyor.  Bu yüzden oyunlaştırma üzerine 2015 yılına kadar 5.5 milyar dolar harcandı ve günümüzde de alanı genişletilmeye ve bu eğitimlere daha çok bütçe ayrılmaya devam ediliyor.  Eğitim ve sanal gerçeklik hakkında bizi heyecanlı bir gelecek bekliyor.

Recommended Posts
Contact Us

Not readable? Change text. captcha txt
en_GBEnglish
tr_TRTurkish en_GBEnglish