Sanal Gerçeklik Tarihçesi

Bilinçli beyinlerimize, farklı ve profesyonel bir bilinçli beynin ürettiği bilinçaltı dünyayı yaşatıyor Sanal Gerçeklik. Hayat sınırlarımızın kenarlarına süs yaptığımız çerçevelerimizin dışına çıkmayı gösteriyor biraz. Bize çerçevelerimizin dışında gösterilen dünyaya yabancı sayılırız. İşte bu yüzdendir ki davranış modelleri yaratılıyor bu dünyada. Yürüyeceğimiz yolun haritası veriliyor ellerimize, biz de bu sayede ufak kaçamaklar/kaçışlar yapıyoruz küçük evrenlere.

Üç bölümden oluşan beynimize öyle gerçekçi yaşatılıyor ki duygu zincirleri, belki yüksekten düştüğünüzde bedeniniz yaralanmıyor fakat beynin inanılmaz yapısı sanal uyaranların etkisiyle sizi bu durumun içine sürüklemiş oluyor çoktan.

Beynin, duyguların ve algının sınırlarının bilgisayar ortamında farklı evrenler yaratılarak genişletildiği bu teknoloji tarihte nasıl mı yer edindi?

1929 yılı geliyor ve Edward Link pek çok farklı alanda yaptığı devrimsel yeniliklerin yanında bir uçak simülasyon kabini tasarlıyor. Bu öngörüsüyle adından söz ettirdiği gibi sanal gerçeklik tarihini de başlatmış oluyor.

1962 yılında ise Morton Heilig (günümüzün multi-medya uzmanı); işitme, koklama ve dokunma duyularımıza hitap eden Sensorama isimli cihazı icat ediyor. Bu cihaz duyularımızın kısmen sanal bir kaynakla nasıl harekete geçirebileceği hakkında fikir veriyor.

Yeni teknoloji taslağının kabuğundan çıkarılıp şekillenmesinin ardından, Ivan Sutherland 1968 yılında ilk VR (sanal gerçeklik) gözlüğü üreterek sanal gerçeklik dünyasının kurallarını oluşturmaya başlıyor.

!980 ve devamında Atari’nin ve daha birçok teknoloji devinin çeşitli yazılımları kullanarak geliştirdiği içerikler sonucunda günümüz teknolojisine kavuşan Sanal Gerçeklik, geleceğe hızla yatırımlar yapmaya devam ediyor.

Recommended Posts
Contact Us

Not readable? Change text. captcha txt
en_GBEnglish
tr_TRTurkish en_GBEnglish