Sanal Gerçeklik ve Eğitim

Eğitim, ilerleme ve kalkınmanın temel yapı taşıdır. Teknoloji ile entegre olup dönüşüme ve gelişime sebep olan modern bir eğitim modeli ise geleceğe yönelik etkili sonuçlar yaratan bir faydadır. Uygulanan eğitim sistemindeki eksiklikleri teknoloji disipliniyle tamamlamak ve bu iki gücü somut faydalara dönüştürmek adına atılacak her bir adım bizler için oldukça önemlidir.

Var olan eğitim sistemi ile yetişmekte olan kesimin, teknolojiye olan yatkınlığına her geçen gün tanık olmaktayız. Bir teknoloji dünyasına doğmakla, bu teknolojiyi hayatın her alanında kullanabiliyor olmak çok farklı kavramlar olmakla birlikte, içinde bulunulan zamanın faydalarını eğitime entegre edebilmek bir gereklilik haline geldi. Bu sebeptendir ki, sanal gerçeklik kavramı ile eğitimin birlikte düşünülerek yeni imkanların yaratılması fikri, bu iki sistemin harikalar yaratabileceğini işaret ediyor.

Pek çok öngörü sahibi okulun, eğitmenin ve yeni oluşan sistemlerin bünyelerinde sanal gerçeklik teknolojisini kullanıyor olması birçok somut faydaya sebep oluyor. Gün geçtikçe bu ikilinin birlikteliğinin artıları çoğalıyor olacak, tabi bu durum kullanıcıların bilinçlenmesi ve çeşitlenmesine bağlı olarak gelişim gösterecek.

Peki sanal gerçeklik ile eğitimin sisteme ve eğittiği öğrencilere getirileri nelerdir?

Oyun ile öğretme fikri her zaman değerini korumuştur. Sanal gerçeklik teknolojisinin oyun kültüründen geldiğini düşünürsek, bu teknolojinin oyun ile eğitim fikrine pek çok fayda ve yenilik getireceği ortada. Kullanıcılar ilgi alanlarıyla veya dersleriyle alakalı olarak geliştirilmiş oyunlara katılım gösterdikçe ve bu durum bir süreklilik haline geldikçe, öğrenme hızı ve motivasyonu gelişim gösterecektir.

Sanal gerçekliğin içerik çeşitliliği sayesinde öğrenciler öğrenirken becerilerini tanıyacak ve onları geliştirmeye fırsat bulacaktır. Sosyal bütünlük gerektiren aktivitelerin içeriklere dahil edilmesiyle de birlikte, iş birliği olgusu sanal ortamda eğitim ve eğlence altında kolayca aktarılabilecektir.

Sanal gerçekliğin özünde olan oyunlaştırma kavramının doğurduğu “rekabet”, ulaştırdığı tamamlanmışlık hissi ile öğrenme kapasitesini ve tutkusunu arttıracaktır. Dolayısıyla öğrenciler bilgi kazanımı sırasında daha fazlasına ulaşmak için teşvik olacaklardır.

Bilgisayar ortamında hazırlanmış bilinçli hayal dünyasında öğrenim ihtiyaçlarını gerçekleştirecek olan öğrenciler, sanal dünyanın kazandırdığı hayal gücünü eğitim hayatlarına entegre etmeyi öğreneceklerdir. Böylece rasyonel kazanımlara ulaşmak adına bir araç olarak kullanılan teknolojinin yarattığı hayal gücü yetisi, öğrenciler adına, bir egzersize dönüştürülebilecektir.

Tüm bu faydaların ve daha fazlasının sonucunda, çeşitli alanlarda yaratıcı deneyimler sonucu faydalı şekillerde vücut bulan sanal gerçeklik teknolojisi, eğitim ile daha sık düşünülmesi gereken bir yenilik olarak yer almalıdır.

Recommended Posts
Contact Us

Not readable? Change text. captcha txt
en_GBEnglish
tr_TRTurkish en_GBEnglish