X ve Y Kuşağının Sanal Gerçeklik ve Artırılmış Gerçeklik Beklentisi

 In Blog

Her geçen gün gelişen günümüz teknolojisinde, trendleri takip etmek ve deneyimlemek önemli bir yer tutmaktadır. Yeni çıkan bir özellik hakkında bilgi sahibi olmak ya da günlük yaşamımıza büyük katkısı bulunacak bir özelliği kullanmak, yaşam kalitemiz açısından önemli olmaktadır.

Gelişen teknoloji ve değişen yaşam tarzları ile birlikte son zamanlarda arasındaki uçurum gittikçe açılan X ve Y kuşaklarının, son zamanlarda ortak bir beklentide buluştukları belirlendi. İki kuşak da internet ortamlarında daha çok Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik tabanlı içerik tüketmek istiyorlar.

1965- 79 arası doğan bireyler X kuşağı olarak tabir edilmektelerdir. Teknolojik gelişmelerin temelinde bu kuşağın çalışmaları yer almaktadır. Fakat birçok X kuşağı bireyi teknolojik cihaz kullanımına ya uzak kalmaktadır ya da tam olarak günlük yaşamına dahil edememiştir. Deneyim ve tecrübeye büyük önem veren X kuşağı, internet ortamında tükettiği içeriklerde de aynı değerleri hissetmeyi istemektedir.

Aalborg Üniversitesi’nde X kuşağı bireyleri üzerinde yapılan bir çalışmaya göre; özellikle egzersiz yapmaktan hoşlanmayan veya üşenen bireyler, Sanal Gerçeklik deneyimi ile bu aktiviteyi gerçekleştirdiklerinde daha mutlu ve hoş zaman geçirdiklerini ortaya çıkmış.

Sanal Gerçeklik gözlüğü aracılığı ile bisiklet sürmeleri istenen bireyler, istedikleri mevsim ve doğal ortamlardan oluşan bir sanal rota belirlemişler. Bisikletin sürüldüğü hızla eşleştirilen VR gözlüğü sayesinde, kullanıcıların kendilerini “oradaymış” gibi hissetmeleri sağlanmış. Örneğin patika bir yolda bisiklet süren birey, gerçekten o yolu çıkmaya çalışıyormuş gibi daha hızlı ve sert bir şekilde pedal çevirme eylemini gerçekleştirmiş.

Yoğun çalışma temposunun arasında egzersiz için vakit ayıramayan X kuşağı bireyleri, Sanal Gerçeklik sayesinde hem az zaman harcayarak sağlıklı yaşama adım atmaktalar hem de güzel bir deneyim yaşayabilmekteler.

Günlük hayatlarında kişisel olarak sosyal mecra ve internet içeriklerini Y ve X kuşakları kadar tüketmeyen X kuşağı, Sanal Gerçeklik tarzı kişisel ve deneyim odaklı bir teknolojiyi daha fazla kullanmak istemektedirler.

Peki Y Kuşağı Ne İstiyor? 

1980- 99 arası doğan bireyler Y kuşağı olarak adlandırılırlar. Tek düze teknolojinin içerisinde doğup, günümüzde her türlü teknolojik gelişmenin içerisinde yer alırlar ve kullanırlar.

Günlük yaşamlarının bir kısmını sosyal mecralarda geçiren Y kuşağı, özellikle tükettikleri içeriklerde özgünlük ve yaratıcılık aramaktadırlar. “Daha önce yapılmışı” beğenmeyen bir yapısı olan Y kuşağı bireyleri, özellikle oyun sektörü ile beraber Sanal Gerçeklik kullanımını oldukça artırmış durumdadır.

Y kuşağı, son zamanlarda sadece oyun içerisinde kalmayıp günlük yaşamlarında da Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik teknolojilerini kullanmaya başladı. İzlediği herhangi bir videoyu, tatile gideceği herhangi bir mekanı ya da satın alacağı bir ürünü, VR gözlüğü takarak deneyimlemekte ve gerekirse fiziki satın almaya yönelmektedir. Her geçen gün artan e-ticaret oranlarına da bakarsak; Y kuşağı, X kuşağı gibi “dokunmak” yerine sanal deneyim ile satın alma gerçekleştirmeye daha meyilli davranmaktadır.

İnternet ortamında gördüğü içerik veya reklamlar ne kadar kişisel ve özgün olursa, Y kuşağının o marka ile olan etkileşimi daha kaliteli ve bağlayıcı olmaktadır. Markalar da bu bağı, Y kuşağının beklentileri doğrultusunda daha çok Sanal Gerçeklik, Artırılmış Gerçeklik ve 360° tabanlı içerikler üreterek sağlayabilirler.

 

Recommended Posts
Contact Us

Not readable? Change text. captcha txt
en_GBEnglish
tr_TRTurkish en_GBEnglish