Web Siteleri Üzerinde Artırılmış Gerçeklik Dönemi (WebAR)

 Kategori: Blog

Daha önceki blog yazımızda artırılmış gerçekliğin ve karma gerçekliğin gelişimi ve günümüzdeki son teknoloji cihazları ve uygulamalarının kullanımına değinmiştik. Bu sefer konumuz ise tamamen farklı bir yönden yaklaşıyor artırılmış gerçekliğe, kolay ulaşılabilirlik ve pratiklik.

Günümüzde herkesin cebinde bulunan mobil cihazlar, üzerine özel olarak kurulan aplikasyonları ile neredeyse her sorunumuzu çözen akıllı bilgisayarlar haline geldi. Not tutmak mı istiyorsunuz, işte size özel bir aplikasyon. Çizim mi? Hiç sorun değil, buyrun bunu indirin ve tüm tuval karşınızda. Facebook’a mı bakmak istiyorsunuz, tarayıcı ile zahmet etmeyin, işte kolay kullanım sağlayan aplikasyonu. Otomobil satmak, alışveriş yapmak, çocuk bakıcısı bulmak, köpeğinizi gezdirecek birisini bulmak, sokaktan scooter kiralamak. Hepsi için bir aplikasyon var.

Bana Program İndirtmeyenin Kulu Olurum

İlk başta bu şekilde her ihtiyaca özel aplikasyon çok iyi gözükse bile, zaman içerisinde modern insanın bazı problemleri ortaya çıkmaya başladı. Öncelikle telefonlar ve tabletler görece çok yere sahip gibi olsalar da, sürekli indirilen programlar ve datalar sebebi ile herkesin cihazlarında yer sıkıntısı görülmeye başlandı. Bilgisayarlar cephesinde ise çok daha başka sorunlar var, güvenlik açıkları ve her bilgisayara her programın indirilememesi.

Artırılmış Gerçeklik uygulamaları ise genelde zengin 3d içerikler, animasyonlar, sesler ve kamera fonksiyonelitesi ile çalışıyorlar. Geçmişte tüm bunları bir arada sunmak için mobil cihazlar ağırlıklı olmak üzere bilgisayarların bir uygulama çalıştırması gerekiyordu. Yani bir hikaye kitabında karakterlerin canlanması mı gerekiyordu? hop kuruyordunuz telefonunuza gerekli aplikasyonu, kameranız açılıyordu ve resim veya qr kod okutarak hikayeyi canlandırabiliyordunuz. Pratikte çok güzel görünse bile, kısa ve anlık artırılmış gerçeklik deneyimleri yaşamanız gereken durumlarda bir müşterinizden yeni bir aplikasyon idirmesini istemeniz, hızlı bir şekilde sizin uygulamanızdan kaçması için yeterli. Artık herkesin zamanı da çok kısıtlı ve değerli. Aynı cihazlarındaki hafızaları gibi.

Fakat son yıllarda browser (tarayıcı) yazılımlarının gelişmesi ve imaj tanıma ve takip sistemlerinin mobil cihazlara gömülmesi ile birlikte bu dönem yavaş yavaş yerini yeni bir yaklaşıma bırakmaya başladı. Karşınızda WebAR.

WebAR ile neler yapabiliriz?

Öncelikle hiçbir şekilde program indirmeden, tamamen mobil cihaz tarayıcıları ve klasik pc tarayıcıları içerisinde artık bu uygulamaları çalıştıracak paketler gömülü geliyor. Yani WebAR destekleyen bir mağaza kataloğu elinize geçti diyelim. Orada bir ürün fotoğrafı yanında bu ürünü artırılmış gerçeklik ile deneyimleyin işareti olması yeterli. Çıkarıyorsunuz telefonunuzu, sadece kamera ile o ürün fotoğrafını çektiğiniz an karşınızda ürünün 3d modeli canlanabiliyor. Üstelik bu kadarla kalmıyor, masanızın kamera görüntüsünde bir yere tıkladığınız an ürün sanki yanınızdaymışçasına masa üzerine yerleşiyor ve gerçekten bunu ayırt edemeyeceğiniz kadar gerçek bir illüzyon ortaya çıkıyor.

Sadece ürün satış ve tanıtımı değil elbette konumuz. Gelişmiş WebAR uygulamalarında sadece bir imaj üzerinde kameranızı okutarak tarayıcı içerisinde bir artırılmış gerçeklik oyunu çalıştırabiliyor, veya web sayfalarının çok farklı şekilllerde canlanmasını sağlayabiliyorsunuz.

Bir başka örnekte mobilya kataloğunda gezerken bir ürünün üzerine tıklıyorsunuz, telefonunuz sizden kamera ile odanızın yer seviyesini çekmenizi istiyor. 1-2 Saniye içerisinde o koltuk 3d olarak odanıza yerleşiyor. Üstelik gelişmiş imaj ve boyut tanıma sistemleri sayesinde ürünün gerçek boyutu ile odanızın boyutunu kıyaslayarak o mobilyanın odanıza uyup uymayacağını anlayabiliyorsunuz.

WebAR Uygulamaları Modern Innova’da

Bizler uzun yılların verdiği deneyim ile müşterilerimiz için en gelişmiş VR ve AR uygulamalarını geliştiriyoruz ve farklı alanlarda kullanıyoruz. WebAR konusunda da perakende, satış, simülasyon analizleri, oyunlaştırma gibi alanlarda ihtiyaçlar doğrultusunda WebAR uygulamalarını tasarlıyor, web siteleri ile entegre ediyor ve farklı uygulama akışları yaratıyoruz.

Önerilern Yazılar
Bizimle İletişime Geçin

Okunmuyor mu? Yazıyı değiştir. captcha txt
tr_TRTurkish
en_GBEnglish tr_TRTurkish