Google Maps’te Artırılmış Gerçeklik Özelliği ve Kullanıcıların Kazançları

 Kategori: Blog

Google Maps’in kullanımı için 2018’in mayıs ayında açıklamasını yaptığı artırılmış gerçeklik ile yön bulma özelliği, hala küçük bir grubun deneme aşamasında değerlendiriliyor. Deneme sürecinden sonra uyumlu özelliklere sahip cihaz sahibi kullanıcılarına sunulacak özellik, daha önce görmediği yere gitmeye çalışan veya bulunduğu lokasyonda kaybolan kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayacak.

Google Maps, günümüzde dijital ortamda adres ve konum arayan her kullanıcının en büyük yardımcılarından biri. Daha önce hiç gidilmemiş bölgeleri bile kusursuza yakın bir şekilde kullanıcıya sunan Google Maps, artırılmış gerçeklik ile kullanıcılarına bambaşka bir deneyim yaşatacak. Gittikçe günlük yaşamımıza entegre olmaya başlayan sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri, adres arayan kullanıcılara telefonlarının kamera özelliği aracılı ile yön gösterecek.

Örneğin; iş görüşmesine gitmek için daha önce hiç görmediği bir bölgeye giden kullanıcı, Google Maps üzerinden artırılmış gerçeklik özelliğini açarak talimatları takip edebilecek ve hedefine ulaşabilecek. Kullanıcı, artırılmış gerçeklik özelliğini kullanırken kaldırımda hedefe yönelten “ok” işaretleri, duvarlarda beliren yazılar görebilecek. Bu özelliklerin en güzel taraflarından biri ise gerçekçiliği yanı sıra, o anda gözüken talimatların sadece size özel olması ve sizden başka kimsenin göremeyecek olması.

Kullanıcıların Kazancı Ne?

Google Maps’te artırılmış gerçeklik ile yön bulma özelliğini kullanan kullanıcılar, artık 2D ve uygu görünümü gibi arada anlamsızlık yaşatan teknolojiler yerine gerçek zamanlı ve AR teknolojisine sahip, kullanıcının kafasında “acaba doğru mu geldim?” ya da “aradığım yer bu binada olabilir mi?” gibi soru işaretlerinden bağımsız bir deneyim yaşayabilecekler.

Yolda Giderken Telefona Bakmak Güvenli mi?

Her geçen gün artan mobil kullanımı, yolda yürürken ve araç sürerken birçok kazaya sebebiyet vermekte. Bunun da farkında olan Google yetkilileri, yaptıkları açıklamada artırılmış gerçeklik ile konum arayan kullanıcıların ekranlarını, uzun süre kullanılması halinde karartacaklarını açıkladı. Yani AR teknolojisini kullanarak yolda yürüyen kullanıcının, telefona bakarken olası kaza riski minimuma indirilecek.

Bundan Sonraki Adım Ne olacak?

İlerleyen zamanlarda daha da yaygınlaşarak kullanıcıların büyük bölümüne hitap etmesi beklenen AR ve VR teknolojileri ile günlük hayatlar daha kolay hale getirilecek. Google’ın internet ve teknoloji özelinde hayatımızdaki yerini düşünürsek, AR ve VR teknolojileri günlük hayatımızda daha çok yer almaya başlayacak.

 

 

 

Önerilern Yazılar
Bizimle İletişime Geçin

Okunmuyor mu? Yazıyı değiştir. captcha txt
tr_TRTurkish
en_GBEnglish tr_TRTurkish